Technical Program | AIChE

Technical Program

...


Day 1
Start Time End Time  
8:00 AM 12:00 PM Registration
9:00 AM 9:15 AM Welcome Remarks - Susan Rosser
9:15 AM 10:00 AM

Keynote Speaker - Michael Elowitz

Cell fate control circuits, from scratch

10:00 AM 10:30 AM Coffee Break
10:30 AM 12:00 PM

Session 1: Architecture of the Genome 

Chaired By: Lacramioara Bintu

10:30 AM 11:00 AM Invited Speaker: Karmella Haynes, Emory
11:00 AM 11:30 AM Invited Speaker: Gabor Balazsi, Stony Brook University
11:30 AM 11:45 AM Selected Abstract: TBA
11:45 AM 12:00 PM Selected Abstract: TBA
12:00 PM 1:15 PM Lunch
1:15 PM 2:00 PM

Keynote Speaker - Megan Levings, University of British Columbia

Engineering regulatory T cells for tolerance

2:00 PM 3:30 PM

Session 2: Therapeutic Circuits

Chaired by: Xiaojing Gao

2:00 PM 2:30 PM

Invited Speaker: Michael Lin, Stanford

Synthetic signal transduction pathways for oncoselective activation of engineered viruses

2:30 PM 3:00 PM

Invited Speaker: Roman Jerala, University of Ljubljana

Design of regulation of mammalian cells for therapeutic applications

3:00 PM 3:15 PM Selected Abstract: TBA
3:15 PM 3:30 PM Selected Abstract: TBA
3:30 PM 4:00 PM Coffee Break
4:00 PM 5:30 PM

Session 3: Multicellular Systems

Chaired by: Leonardo Morsut

4:00 PM 4:30 PM Invited Speaker: Jamie Davies, University of Edinburgh
4:30 PM 5:00 PM

Invited Speaker: Wilfred Weber, University of Freiburg

Engineering liquid-liquid phase separation to control gene expression in mammalian cells

5:00 PM 5:15 PM Selected Abstract
5:15 PM 5:30 PM Selected Abstract
5:30 PM 6:30 PM Reception and Poster Session


Day 2
Start Time End Time  
8:00 AM 12:00 PM Registration
9:15 AM 10:00 AM

Keynote Speaker - Elly Tanaka, IMP Vienna

Self-organization of neuronal patterning from stem cells

10:00 AM 10:30 AM Coffee Break
10:30 AM 12:00 PM

Session 4: Regenerative Engineering

Chaired by: Tara Deans

10:30 AM 11:00 AM

Invited Speaker: Katie Galloway, Massachusetts Institute of Technology

Engineering high-precision, dynamic genetic control systems for cellular reprogramming

11:00 AM 11:30 AM Invited Speaker: Steve Pollard, University of Edinburgh
11:30 AM 11:45 AM Selected Abstract
11:45 AM 12:00 PM Selected Abstract
12:00 PM 1:15 PM Lunch
1:00 PM 2:00 PM Keynote Speaker - Mustafa Khammash, ETH Basel
2:00 PM 3:30 PM

Session 5: Control Engineering

Chaired by: Katie Galloway

2:00 PM 2:30 PM

Invited Speaker: Domatilla Del Vecchio, Massachusetts Institute of Technology

Mammalian Synthetic Biology by Controller Design

2:30 PM 3:00 PM

Invited Speaker: Diego Di Bernardo, TIGEM Naples

Cybergenetic approaches to enhance recombinant protein and adeno-associated virus production in mammalian cells

3:00 PM 3:15 PM Selected Abstract
3:15 PM 3:30 PM Selected Abstract
3:30 PM 4:00 PM Coffee Break
4:00 PM 5:30 PM

Session 6: Foundational Technologies

Chaired By: Velia Siciliano

4:00 PM 4:30 PM Invited Speaker: Sai Reddy, ETH Basel
4:30 PM 5:00 PM Invited Speaker: Barbara Di Ventura, University of Freiburg
5:00 PM 5:15 PM Selected Abstract
5:15 PM 5:30 PM Selected Abstract
5:30 PM 5:45 PM Closing Remarks - Susan Rosser